Symbol języka migowego

Rodzinna piecza zastępcza

Czym jest rodzina zastępcza

Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka tworzą małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim. Rodzina zastępcza w wypełnianiu swoich funkcji kieruje się dobrem przyjętego dziecka i poszanowaniem praw, a także zapewnieniem warunków do prawidłowego rozwoju i wychowania odpowiedniego stanu zdrowia i poziomu rozwoju w tym m.in.: odpowiednie warunki bytowe, możliwości rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego, możliwości zaspokojenia indywidualnych potrzeb dziecka, rozwoju zainteresowań oraz właściwej edukacji.

Piecza zastępcza jest sprawowana w formie:

- rodzinnej

- instytucjonalnej

Formami rodzinnej pieczy zastępczej są:

1/ rodzina zastępcza

  1. spokrewniona (tworzą ją małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, będący wstępnymi lub rodzeństwem dziecka);
  2. niezawodowa (wujostwo lub osoby nie spokrewnione z dzieckiem. Przynajmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodu);
  3. zawodowa (tworzą ją osoby nie spokrewnione z dzieckiem) w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna.

W rodzinie zastępczej zawodowej lub rodzinie zastępczej niezawodowej, w tym samym czasie, może przebywać łącznie nie więcej niż 3 dzieci lub osób, które osiągnęły pełnoletniość przebywając w pieczy zastępczej. W razie konieczności umieszczenia w rodzinie zastępczej rodzeństwa, za zgodą rodziny zastępczej oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, jest dopuszczalne umieszczenie w tym samym czasie większej liczby dzieci.

2/ rodzinny dom dziecka

W RDD, w tym samym czasie, może przebywać łącznie nie więcej niż 8 dzieci oraz osób, które osiągnęły pełnoletniość przebywając w pieczy zastępczej.

Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka są obowiązani posiadać świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez PCPR lub Ośrodek adopcyjno-opiekuńczy.

Kto może zostać rodziną zastępczą ?

Rodzicami  zastępczymi  może zostać małżeństwo lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim która:

  • daje rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej
  • nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest jej ograniczona ani zawieszona
  • wypełnia obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do niej wynika z tytułu egzekucyjnego
  • nie jest ograniczona w zdolnościach do czynności prawnych
  • jest zdolna do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone:
  1. zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia
  2. opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej
  • przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  • zapewnia odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokojenie jego indywidualnych potrzeb, w tym:
  1. rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego,
  2. właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań,
  3. wypoczynku i organizacji czasu wolnego

Szczegółowych informacji dotyczących rodzinnej pieczy zastępczej udzielają pracownicy Zespołu ds. pieczy zastępczej  - pod nr tel. 0-14 611 97 40, 611 97 42 lub w siedzibie PCPR w Bochni ul. Windakiewicza 9/5

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.